AKTUALITET

VIDEO/ Ronaldo gabon, e shpëton Diogo Kosta! Portugalia mposht me penallti Slloveninë dhe shkon në çerekfinale

23:50 - 01.07.24 I K

Portugalia ka siguruar vendin e saj në çerekfinalet e Euro 2024 duke fituar një ndeshje dramatike me penallti përballë Sllovenisë.

NGJARJET KRYESORE

120’+1’ Mbyllet ndeshja pa gola, duhen gjuajtur penalltitë për të gjetur emrin e çerekfinalistit.

117’ Nevesh dhe Semedo hyjnë në fushë në vend të Pepe dhe Kanselos.

115’ Pepe i dhuron topin Sheshkos i cili niset i vetëm drejt portës, por gjuajtja e tij ndalet nga Diogo Kosta. (VIDEO) (VIDEO)

112’ Iliçiç provon me një goditje dënimi pranë zonës, sfera ndalet nga muri mbrojtës.

108’ Pas një goditje dënimi, Palinja gjuan me kokë por Oblak devijon mbi traversë. (VIDEO)

107’ Edhe Balkovec ndëshkohet me karton të verdhë.

106’ Bizhol ndëshkohet me karton të verdhë.

106’ Pjesa e dytë shtesë nis me Iliçiç në vend të Elsnik.

90’+5’ Nuk ka gola dhe fitues deri në vërshëllimën përfundimtare. Për të mësuar emrin e çerekfinalistit duhen pritur kohët shtesë.

90′ Jepen 4 minuta shtesë.

89’ Ronaldo ka mundësinë për t’u bërë heroi i portugezëve, por gjuajtja e tij diagonale ndalet nga Oblak. (VIDEO)

87’ Verbiç merr vendin e Stojanoviç te Sllovenia.

77’ Ronaldo është ai i cili harkon nga e djathta në zonë, Konseisao nuk ia del përsëri të devijojë me kokë para portës.

76’ Konseisao merr vendin e Leaos në radhët e Portugalisë.

74’ Shporar dhe Mlakar dalin nga fusha e lojës duke i bërë vend Çelar dhe G. Stankoviç. për ekipin e Sllovenisë

74’ Tani është Kanselo i cili harkon nga e djathta, topi në qendër nuk devijohet nga Bernardo Silva.

73’ Leao merr fundoren në të majtën dhe harkon në zonë, Oblak i vëmendshëm mbërthen sferën.

72’ Tjetër goditje dënimi e Ronaldos, sfera kalon mbi traversën e portës së Oblak. (VIDEO)

65’ Zhota merr vendin e Vitinjas në radhët e Portugalisë.

62’ Sheshko nis një kundërsulm të shpejtë, duke kaluar Pepe, por gjuajtja e tij drejt portës është shumë e gabuar. (VIDEO)

57’ Kanselo nga e djathta krijon një tjetër mundësi të artë për portugezët, por Vitinja nuk ia del të gjuajë në portë nga një pozicion i favorshëm ballor.

55’ Ronaldo tenton një tjetër goditje dënimi ballore, Oblak i mohon golin me grushtimin e tij. (VIDEO)

47’ Zhoao Kanselo nga e djathta krijon panik në zonë, pasimi i tij në qendër kthehet te Bernardo Silva i cili gjuan por nuk gjen portën. (VIDEO)

46’ Nis pjesa e dytë pa zëvendësime te dy skuadrat.

45’+2’ Mbyllet pa gola pjesa e parë.

45’+2’ Leao hyn në zonë nga e majta, pasimi i tij shkon te Palinja i cili gjuan por gjen vetëm pjesën e jashtme të shtyllës. (VIDEO)

45′ Jepen 2 minuta shtesë.

44’ Sheshko merr topin në gjysmëfushën kundërshtare dhe lëshon një gjuajtje nga distanca. Sfera përfundon në duart e Diogo Kosta. (VIDEO)

37’ Karniçnik ndal një depërtim të Leaos duke prekur topin me dorë dhe ndëshkohet me karton të verdhë.

34’ Ronaldo provon me një goditje dënimi ballore, sfera kalon mbi traversën e Oblak. (VIDEO)

32’ Drkushiç ndëshkohet me të verdhë pas një ndërhyrje ndaj Leaos. (VIDEO)

30’ Kanselo harkon në zonë nga e djathta për Ronalodn, gjuajtja e tij është e lehtë dhe nuk shqetëson Oblak.

29’ Një top në thellësi gjen Bruno Fernandes, por Balkovec i heq sferën në momentin e goditjes.

18’ Portugezët dominojnë me mbajtjen e topit, ndërsa Sllovenia është e vendosur mirë mbrapa, duke pritur të thumbojë me kundërsulme me Shporar dhe Sheshko.

13’ Tjetër harkim nga e djathta në zonë për Ronaldon, i cili nuk ia del të devijojë sferën me kokë në portë.

8’ Leao jep një pasim të artë në të majtën për Ronaldon, por ky i fundit vonohet dhe mbrojtja sllovene i heq topin nga këmbët në zonë.

5’ Pas zhvillimit të një goditje nga këndi, Ruben Dias gjuan por nuk gjen portën e sllovenëve. (VIDEO)

3’ Bruno Fernandes harkon në zonë nga e djathta, mbrojtja largon me vështirësi në këndore. (VIDEO)